Vishay/Dale RNC55H1232BSRSL
RNC55H1232BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1232BSRSL
Brief Description
RES 12.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1232BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1232BSRSL
QUANTITY
RNC55H1232BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1232BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1232BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1232BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1232BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1232BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1232BSRSL
TERM BLOCK PCB 3POS 5.00MM BLACK datasheet.pdf
CONN MINI-D 40POS R/A RECPT datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 24V datasheet.pdf
HEAT SHRINK FPVW 3/32 BK 6 IN datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .203M 22POS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf