Vishay/Dale RNC55H1241BSRSL
RNC55H1241BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1241BSRSL
Brief Description
RES 1.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1241BSRSL.pdf
Availability of RNC55H1241BSRSL
QUANTITY
RNC55H1241BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1241BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1241BSRSL
Standard Package100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1241BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1241BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1241BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1241BSRSL
CONN RING 14-16 AWG #6 BLUE PIDG datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1.5KV NP0 1210 datasheet.pdf
BOARD SCKT ADAPTER FOR TFBGA208 datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SOJ, 5.50mm pitch datasheet.pdf
CONN SOCKET 22AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC DUPLEX datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 61.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DUCT COVER METRIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf