Vishay/Dale RNC55H1321BSB14
RNC55H1321BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1321BSB14
Brief Description
RES 1.32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1321BSB14.pdf
Availability of RNC55H1321BSB14
QUANTITY
RNC55H1321BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1321BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1321BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1321BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1321BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1321BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1321BSB14
IC OTP 1MBIT 120NS 40VSOP datasheet.pdf
CABLE TEST BNC MALE XR MINI-HOOK datasheet.pdf
ADAPTER PROGRAMMER PIC10F2XX datasheet.pdf
CONN PC PIN SQUARE 0.025 TINLEAD datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 14.0 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf