Vishay/Dale RNC55H1330FSBSL
RNC55H1330FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1330FSBSL
Brief Description
RES 133 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1330FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1330FSBSL
QUANTITY
RNC55H1330FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1330FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1330FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)133
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1330FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1330FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1330FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1330FSBSL
CONN CIR RCPT MALE 4POS PNL MNT datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 2MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET 20-24AWG 15AU CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 12000UF 16V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 24LSSOP datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 5SKT SLD CUP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 30COND 0.100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO216 datasheet.pdf