Vishay/Dale RNC55H1331BSB14
RNC55H1331BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1331BSB14
Brief Description
RES 1.33K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1331BSB14.pdf
Availability of RNC55H1331BSB14
QUANTITY
RNC55H1331BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1331BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1331BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.33k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1331BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1331BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1331BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1331BSB14
IC ADC 12BIT 8CH W/SEQ 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
RES 47.0K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 464 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE D 10POS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 2020 datasheet.pdf
FIXED IND 0.7NH 600MA 100 MOHM datasheet.pdf