Vishay/Dale RNC55H1384BSB14
RNC55H1384BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1384BSB14
Brief Description
RES 1.38M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1384BSB14.pdf
Availability of RNC55H1384BSB14
QUANTITY
RNC55H1384BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1384BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1384BSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.38M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1384BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1384BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1384BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1384BSB14
IC REG BST SWITCHD CAP INV 10DFN datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
OSC XO 7.3728MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 14 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
PNL MNT 24V RED 8MM datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf