Vishay/Dale RNC55H13R7DSRE6
RNC55H13R7DSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H13R7DSRE6
Brief Description
RES 13.7 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H13R7DSRE6.pdf
Availability of RNC55H13R7DSRE6
QUANTITY
RNC55H13R7DSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H13R7DSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H13R7DSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H13R7DSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H13R7DSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H13R7DSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H13R7DSRE6
IC REG LDO 3.8V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC GENERATR CLK SAS/SATA 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD TIN 34POS datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPDT datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
9POS F R/A 370 CLIP 4-40 830PF datasheet.pdf