Vishay/Dale RNC55H1401BSR36
RNC55H1401BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1401BSR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1401BSR36.pdf
Availability of RNC55H1401BSR36
QUANTITY
RNC55H1401BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1401BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1401BSR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1401BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1401BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1401BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1401BSR36
IC PROM SER I-TEMP 3.3V 44-PLCC datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 4K 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 1A CPH3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 135A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf