Vishay/Dale RNC55H1432BSR36
RNC55H1432BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1432BSR36
Brief Description
RES 14.3K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1432BSR36.pdf
Availability of RNC55H1432BSR36
QUANTITY
RNC55H1432BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1432BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H1432BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)14.3k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1432BSR36
Related LinksRNC55H1, RNC55H1432BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1432BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H1432BSR36
IC POT DUAL ADDRESS 100K 16-DIP datasheet.pdf
FILTER LINE 3.3MH 1.8A TYPE 400 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 17A TO-220AB datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
HEX KEY L SHAPE 9/64" 5.2" datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES 14.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
TXRX CWDM 1511NM BLUE SFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT datasheet.pdf
2200UF 16V 12,5X25 datasheet.pdf