Vishay/Dale RNC55H1502DSRSL
RNC55H1502DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1502DSRSL
Brief Description
RES 15K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1502DSRSL.pdf
Availability of RNC55H1502DSRSL
QUANTITY
RNC55H1502DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1502DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1502DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1502DSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1502DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1502DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H1502DSRSL
RES ARRAY 5 RES 27K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16SOIC datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADAPTER 12V 600MW datasheet.pdf
UNIVERSAL ADAPTER CABLE 72" datasheet.pdf
IC FIFO SUPERSYNCII 10NS 64-TQFP datasheet.pdf
RELAY SSR 45A 3PH SCREW 2PL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917 datasheet.pdf