Vishay/Dale RNC55H1650FSB14
RNC55H1650FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1650FSB14
Brief Description
RES 165 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1650FSB14.pdf
Availability of RNC55H1650FSB14
QUANTITY
RNC55H1650FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1650FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1650FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)165
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1650FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1650FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1650FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1650FSB14
CERAMIC RESONATOR 6.00MHZ SMD datasheet.pdf
IC FPGA 129 I/O 160PQFP datasheet.pdf
MCU 3/5V 16K 48-LQFP datasheet.pdf
CONV DC/DC 6.9W TRIPLE OUT SIP datasheet.pdf
MOD ENCODER 3CH 360CPR 28MM 1/4" datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG GREEN datasheet.pdf
RES SMD 40.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 220000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf