Vishay/Dale RNC55H1651BSBSL
RNC55H1651BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1651BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1651BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1651BSBSL
QUANTITY
RNC55H1651BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1651BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1651BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1651BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1651BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1651BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1651BSBSL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN ARRAY FEMALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 27MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 100A TO-263 datasheet.pdf