Vishay/Dale RNC55H1652BRB14
RNC55H1652BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1652BRB14
Brief Description
RES 16.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1652BRB14.pdf
Availability of RNC55H1652BRB14
QUANTITY
RNC55H1652BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1652BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1652BRB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1652BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1652BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1652BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H1652BRB14
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf