Vishay/Dale RNC55H1694FSRE6
RNC55H1694FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1694FSRE6
Brief Description
RES 1.69M OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1694FSRE6.pdf
Availability of RNC55H1694FSRE6
QUANTITY
RNC55H1694FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1694FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1694FSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.69M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1694FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1694FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1694FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1694FSRE6
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
RECT BRIDGE GPP 400V 10A GBU datasheet.pdf
SWITCH UNIT PB BLUE MOM datasheet.pdf
IC AMBIENT LIGHT SENSOR 2-PLCC datasheet.pdf
MF SMC RA HDR W/O CLIP GOLD 6CKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FLEX HOOK CLIP IP2X YELLOW datasheet.pdf
CRYSTAL 18.432000MHZ SMD datasheet.pdf
IC MCU 256KB FLASH 48MHZ 48QFN datasheet.pdf