Vishay/Dale RNC55H16R2BSRSL
RNC55H16R2BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R2BSRSL
Brief Description
RES 16.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R2BSRSL.pdf
Availability of RNC55H16R2BSRSL
QUANTITY
RNC55H16R2BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R2BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R2BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R2BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R2BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R2BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H16R2BSRSL
TRANS NPN 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
SN65MLVD2-3EVM datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERMINAL BLK 17POS 5MM VERT GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf