Curtis Industries T37151-07-0
T37151-07-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37151-07-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37151-07-0.pdf
Availability of T37151-07-0
QUANTITY
T37151-07-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37151-07-0
Internal Part NumberEIS-T37151-07-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits7
Number of Wire Entries7
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37151-07-0
Related LinksT3715, T37151-07-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37151-07-0 Details Description
Related parts for T37151-07-0
FIXED IND 100NH 200MA 1.5 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 345MA 2.18 OHM datasheet.pdf
INTERFACE INTELL OPERATOR OP7210 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SO datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 25MSPS 48-LQFP datasheet.pdf
CURRENT MEASURING TRANS 0-200A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 12.3K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
FAN CORD 90DEG 80" W/AC PLUG datasheet.pdf
04 MODII HDR DRST B/A .100CL datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf