AVX Corporation SR151A221GAATR1
SR151A221GAATR1 picture photo
Mfg. Part Number
SR151A221GAATR1
Brief Description
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL
Datasheet Download
SR151A221GAATR1.pdf
Availability of SR151A221GAATR1
QUANTITY
SR151A221GAATR1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SR151A221GAATR1
Internal Part NumberEIS-SR151A221GAATR1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,500
SeriesSkyCap® SR
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.81mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.100" (2.54mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SR151A221GAATR1
Related LinksSR151A2, SR151A221GAATR1 Datasheet, AVX Corporation Distributor
SR151A221GAATR1 Details Description
Related parts for SR151A221GAATR1
IC REDRIVER I2C 1CH 8TSSOP datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECT YELLOW datasheet.pdf
FUSE 20A 125V ALARM IND W/LENS datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 100V 10% BP 1210 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf