Vishay/Dale RNC55H16R4BRB14
RNC55H16R4BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R4BRB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 16.4 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R4BRB14.pdf
Availability of RNC55H16R4BRB14
QUANTITY
RNC55H16R4BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R4BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R4BRB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R4BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R4BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R4BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H16R4BRB14
SIDACTOR 130V 400A PROT 6SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 680K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 90.9 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN REV 400V 250A DO205AB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf