Vishay/Dale RNC55H16R9BRB14
RNC55H16R9BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H16R9BRB14
Brief Description
RES 16.9 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H16R9BRB14.pdf
Availability of RNC55H16R9BRB14
QUANTITY
RNC55H16R9BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H16R9BRB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H16R9BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)16.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H16R9BRB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H16R9BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H16R9BRB14 Details Description
Related parts for RNC55H16R9BRB14
IC ADC 24-BIT AUDIO 1CH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 24.3KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT CMOS 2.7V 5TSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES 820K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
CRYSTAL 35.328000 MHZ datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf