Vishay/Dale RNC55H1781FMRE6
RNC55H1781FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1781FMRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1781FMRE6.pdf
Availability of RNC55H1781FMRE6
QUANTITY
RNC55H1781FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1781FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1781FMRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1781FMRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1781FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1781FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1781FMRE6
MOSFET N-CH 30V 12A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE 1-WIRE TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 125VAC RAD datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 200 OHM 16SOIC datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 12 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 0.5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf