Vishay/Dale RNC55H1781FSB14
RNC55H1781FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1781FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.78K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1781FSB14.pdf
Availability of RNC55H1781FSB14
QUANTITY
RNC55H1781FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1781FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1781FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1781FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1781FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1781FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1781FSB14
TRANS PNP 25V 0.5A SMINI 3P datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 80MSPS 64-HTQFP datasheet.pdf
CONN HEADER DUAL 2MM 50POS GOLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI M12-1.5 6G 4-20MA datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 8.2V SSSMINI3 datasheet.pdf
LED RED RECTANGULAR T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
DISPLAY ALPHA-NUM RED 0.40" CC datasheet.pdf
CONN HEADER 3 POS SMD 1.0MM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 6.5VOUT 75W datasheet.pdf