Vishay/Dale RNC55H1782BRRE6
RNC55H1782BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1782BRRE6
Brief Description
RES 17.8K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1782BRRE6.pdf
Availability of RNC55H1782BRRE6
QUANTITY
RNC55H1782BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1782BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H1782BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1782BRRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H1782BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1782BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H1782BRRE6
EMITTER IR 950NM 100MA SMD datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 50W OUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 7.52" datasheet.pdf
IC 14-STAGE BINARY RIPPLE 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 17V 5W AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 91PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 1.28A 419 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A SHIELDED datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf