Vishay/Dale RNC55H17R6BSB14
RNC55H17R6BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H17R6BSB14
Brief Description
RES 17.6 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H17R6BSB14.pdf
Availability of RNC55H17R6BSB14
QUANTITY
RNC55H17R6BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H17R6BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H17R6BSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)17.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H17R6BSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H17R6BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H17R6BSB14 Details Description
Related parts for RNC55H17R6BSB14
IC DDR2 SDRAM 512MBIT 60FBGA datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ8 M32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MUX TRPL DIFF 2:1 ECL 28-PLCC datasheet.pdf
BOX ALUMINUM NAT 48"L X 36"W datasheet.pdf
LM 5.08/23/135 3.5SN OR BX datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 2.1NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf
FAN 100VAC 119X25MM WR datasheet.pdf