Vishay/Dale RNC55H1822FSB14
RNC55H1822FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1822FSB14
Brief Description
RES 18.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1822FSB14.pdf
Availability of RNC55H1822FSB14
QUANTITY
RNC55H1822FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1822FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H1822FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1822FSB14
Related LinksRNC55H1, RNC55H1822FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1822FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H1822FSB14
CAP CER 2.2UF 25V Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 3KV X7R 1825 datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 16.9VC SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 17POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 2.54MM datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher PWM Dimming 400mA 8-DIP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf
FLEXWIRE CABLE-8/ LAR datasheet.pdf
CAP FILM 82NF 3.5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf