Vishay/Dale RNC55H1843BSBSL
RNC55H1843BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1843BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 184K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1843BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1843BSBSL
QUANTITY
RNC55H1843BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1843BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1843BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)184k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1843BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1843BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1843BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1843BSBSL
AC/DC CONVERTER 5V 150W datasheet.pdf
IC XLATOR LVPECL-LVTTL 8-TSSOP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CLIP STEEL 10A BLACK PHONE TIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf