Vishay/Dale RNC55H1892DRRSL
RNC55H1892DRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1892DRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.9K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1892DRRSL.pdf
Availability of RNC55H1892DRRSL
QUANTITY
RNC55H1892DRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1892DRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1892DRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.9k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1892DRRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1892DRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1892DRRSL Details Description
Related parts for RNC55H1892DRRSL
CAP CER 0.022UF 100V C0G 1210 datasheet.pdf
ADAPTER FOR PW534320 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 6.11"L X 4.61"W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 681 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC BATT CHARGER LI-ION 24VQFN datasheet.pdf
CABLE 4COND 16AWG BLACK 100' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf