Vicor Corporation VI-21J-IV-B1
VI-21J-IV-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21J-IV-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W
Datasheet Download
VI-21J-IV-B1.pdf
Availability of VI-21J-IV-B1
QUANTITY
VI-21J-IV-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21J-IV-B1
Internal Part NumberEIS-VI-21J-IV-B1
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series150W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21J-IV-B1
Related LinksVI-21J, VI-21J-IV-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21J-IV-B1 Details Description
Related parts for VI-21J-IV-B1
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES SMD 19.1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR 20BIT N-INV 56SSOP datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST N-INV SM8 datasheet.pdf
OSC XO 170.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 89MA 22 OHM TH datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SECURE VIEWER 4 SESSIONS datasheet.pdf
CAP TANT 0.056UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5MH 58MA 50 OHM TH datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf