Vishay/Dale RNC55H18R2BSRE6
RNC55H18R2BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H18R2BSRE6
Brief Description
RES 18.2 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H18R2BSRE6.pdf
Availability of RNC55H18R2BSRE6
QUANTITY
RNC55H18R2BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H18R2BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H18R2BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H18R2BSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H18R2BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H18R2BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H18R2BSRE6
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 62PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 27A SOP-8 ADV datasheet.pdf
CONN CONTACT 13.5-17AWG TIN datasheet.pdf
CONN RCPT HSG 3POS .312 NATURAL datasheet.pdf
MODULE DDR3 SDRAM 4GB 240RDIMM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
PATCH CORD CAT6 5E BLACK datasheet.pdf
AMPLIMITE RCPT ASY POSTD 109 ZN datasheet.pdf
FUSE 27.6KV 6.3AMP 2" DIN datasheet.pdf