Vishay/Dale RNC55H18R7FSRE6
RNC55H18R7FSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H18R7FSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 18.7 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H18R7FSRE6.pdf
Availability of RNC55H18R7FSRE6
QUANTITY
RNC55H18R7FSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H18R7FSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H18R7FSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.7
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H18R7FSRE6
Related LinksRNC55H1, RNC55H18R7FSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H18R7FSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H18R7FSRE6
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 38POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
SURGE PROTECTION DEVICE 120/240V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 158K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
MMCX PLG TO PL RG 178 datasheet.pdf
13P AMPMODU II STIFT LEI datasheet.pdf
CAP FILM 110PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf