Vishay/Dale RNC55H1933BSBSL
RNC55H1933BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1933BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 193K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1933BSBSL.pdf
Availability of RNC55H1933BSBSL
QUANTITY
RNC55H1933BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1933BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1933BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)193k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1933BSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1933BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1933BSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1933BSBSL
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1W MELF datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DL VERT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 7.87K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 34POS DR LOW P datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN datasheet.pdf