Vishay/Dale RNC55H1960FPBSL
RNC55H1960FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1960FPBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1960FPBSL.pdf
Availability of RNC55H1960FPBSL
QUANTITY
RNC55H1960FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1960FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1960FPBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1960FPBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1960FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1960FPBSL Details Description
Related parts for RNC55H1960FPBSL
SENSOR HI-IMP 1PSID DIP PKG datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 60V 8A TO-220 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 30POS SGL 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
LED PANEL IND 5V 20MA AMBER datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.3W SM6 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 130NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf