Vishay/Dale RNC55H1960FSBSL
RNC55H1960FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H1960FSBSL
Brief Description
RES 196 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H1960FSBSL.pdf
Availability of RNC55H1960FSBSL
QUANTITY
RNC55H1960FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H1960FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H1960FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)196
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H1960FSBSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H1960FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H1960FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H1960FSBSL
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 100FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DCDC CONVERTER +/-15VOUT 1W datasheet.pdf