KEMET T496B225M016ATE3K5
T496B225M016ATE3K5 picture photo
Mfg. Part Number
T496B225M016ATE3K5
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
T496B225M016ATE3K5.pdf
Availability of T496B225M016ATE3K5
QUANTITY
T496B225M016ATE3K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of T496B225M016ATE3K5
Internal Part NumberEIS-T496B225M016ATE3K5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT496
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesFail Safe with Built-in Fuse
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T496B225M016ATE3K5
Related LinksT496B225M, T496B225M016ATE3K5 Datasheet, KEMET Distributor
T496B225M016ATE3K5 Details Description
Related parts for T496B225M016ATE3K5
CARD EDGE 62POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 66POS 2MM T/H datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
LED MOD 25WATT ZENIGATA 2700K datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A datasheet.pdf
MARKER HIGH PERF SNAP-ON datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
10P10C VERTICAL NO SHIELD datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 220 OHM 10SRT datasheet.pdf