Microchip Technology MIC5305-1.8YML-TR
MIC5305-1.8YML-TR picture photo
Mfg. Part Number
MIC5305-1.8YML-TR
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 0.15A 6MLF
Datasheet Download
MIC5305-1.8YML-TR.pdf
Availability of MIC5305-1.8YML-TR
QUANTITY
MIC5305-1.8YML-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of MIC5305-1.8YML-TR
Internal Part NumberEIS-MIC5305-1.8YML-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Size Update 02/Sep/2015
Standard Package5,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output150mA
Voltage - Dropout (Typical)-
Number of Regulators1
Voltage - Input2.25 V ~ 5.5 V
Current - Limit (Min)300mA
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-VQFN Exposed Pad, 6-MLF®
Supplier Device Package6-MLF® (2x2)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MIC5305-1.8YML-TR
Related LinksMIC5305-, MIC5305-1.8YML-TR Datasheet, Microchip Technology Distributor
MIC5305-1.8YML-TR Details Description
Related parts for MIC5305-1.8YML-TR
NAIL HARNESS BOARD 1.25" datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1.4W AB 16TQFN datasheet.pdf
RES MO 3W 1.6K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf