Vishay/Dale RNC55H19R1BSRSL
RNC55H19R1BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H19R1BSRSL
Brief Description
RES 19.1 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H19R1BSRSL.pdf
Availability of RNC55H19R1BSRSL
QUANTITY
RNC55H19R1BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H19R1BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H19R1BSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H19R1BSRSL
Related LinksRNC55H1, RNC55H19R1BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H19R1BSRSL Details Description
Related parts for RNC55H19R1BSRSL
RES SMD 140K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
IC IF PROCESSOR MULTISTD 48-LQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 100V X7R 1812 datasheet.pdf
FLASHER 233 THERM BOX datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5.5VOUT 10W datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
SWITCH ROTARY KEYLOCK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf