Vishay/Dale RNC55H2051FMRE6
RNC55H2051FMRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2051FMRE6
Brief Description
RES 2.05K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2051FMRE6.pdf
Availability of RNC55H2051FMRE6
QUANTITY
RNC55H2051FMRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2051FMRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2051FMRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2051FMRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2051FMRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2051FMRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2051FMRE6
RES SMD 113 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
RES 1.96M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE 640LM GRN datasheet.pdf
RAISED ELECTRICAL BRACKET FITTIN datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf