Vishay/Dale RNC55H2052BSRE6
RNC55H2052BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2052BSRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 20.5K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2052BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2052BSRE6
QUANTITY
RNC55H2052BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2052BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2052BSRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2052BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2052BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2052BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2052BSRE6
CONN HEADER 10POS 2.5MM R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC PWR MANAGEMENT LI-ION 40VQFN datasheet.pdf
LED 2MM 5V VERTICAL RED PC MNT datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HDR 38POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
IC FPGA 600 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 22000 UH 25% datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
ACF 1.2MMX50M .047"X165' datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf