Vishay/Dale RNC55H2082DSB14
RNC55H2082DSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2082DSB14
Brief Description
RES 20.8K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2082DSB14.pdf
Availability of RNC55H2082DSB14
QUANTITY
RNC55H2082DSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2082DSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2082DSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20.8k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2082DSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2082DSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2082DSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2082DSB14
JUMPER-H1503TR/A2015A/X 2" datasheet.pdf
IC CTLR 3PH AMD SVI1 CPU TQFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.1A SC70-6 datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 18pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ16B PG21 datasheet.pdf
CONTACT PIN 3.6MM CRIMP TURNED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 74POS .125" datasheet.pdf
GDT 800V 12% THROUGH HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
KIT VRU RS232/USB 5G 450DEG/S datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.2A SYNC datasheet.pdf
CAP FILM 0.075UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf