AVX Corporation 1206AC101MAT1A
1206AC101MAT1A picture photo
Mfg. Part Number
1206AC101MAT1A
Brief Description
CAP CER 100PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
1206AC101MAT1A.pdf
Availability of 1206AC101MAT1A
QUANTITY
1206AC101MAT1A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1206AC101MAT1A
Internal Part NumberEIS-1206AC101MAT1A
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.060" (1.52mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1206AC101MAT1A
Related Links1206AC1, 1206AC101MAT1A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1206AC101MAT1A Details Description
Related parts for 1206AC101MAT1A
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CONN RING TONGUE STR 22-16AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB QZROM 36SSOP datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.70K OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 355MA 550 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf