Vishay/Dale RNC55H2150FMRSL
RNC55H2150FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2150FMRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2150FMRSL.pdf
Availability of RNC55H2150FMRSL
QUANTITY
RNC55H2150FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2150FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2150FMRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2150FMRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2150FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2150FMRSL Details Description
Related parts for RNC55H2150FMRSL
IDC CABLE - MDM60T/MC60M/MDM60T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 29.09VC SMD datasheet.pdf
FUSE 12A 600V FST MIDGET UL CSA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 5V 8VSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT25 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M25 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 480V 50A datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf