Vishay/Dale RNC55H2150FSBSL
RNC55H2150FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2150FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2150FSBSL.pdf
Availability of RNC55H2150FSBSL
QUANTITY
RNC55H2150FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2150FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2150FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2150FSBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2150FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2150FSBSL Details Description
Related parts for RNC55H2150FSBSL
OSC XO 18.432MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR HSOP-M36 datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN FPC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 120W datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf