Vishay/Dale RNC55H2262FRRSL
RNC55H2262FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2262FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 22.6K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2262FRRSL.pdf
Availability of RNC55H2262FRRSL
QUANTITY
RNC55H2262FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2262FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2262FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2262FRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2262FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2262FRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2262FRRSL
MODULE SKT FOR PM3 16SOIC datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
CONN TERM BLK 13POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
QSFP+ CBL 5M 24 AWG PARALINK 11 datasheet.pdf
RES SMD 8.66K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf