Vishay/Dale RNC55H2370BSR36
RNC55H2370BSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2370BSR36
Brief Description
RES 237 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2370BSR36.pdf
Availability of RNC55H2370BSR36
QUANTITY
RNC55H2370BSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2370BSR36
Internal Part NumberEIS-RNC55H2370BSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2370BSR36
Related LinksRNC55H2, RNC55H2370BSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2370BSR36 Details Description
Related parts for RNC55H2370BSR36
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M12-1.5 6G 1-5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 24VOUT datasheet.pdf
IC OSC TIMER DUAL 2.5MHZ 14DIP datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINICOM ROC USB SERVER INTERFACE datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf