Vishay/Dale RNC55H2400BSRE6
RNC55H2400BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2400BSRE6
Brief Description
RES 240 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2400BSRE6.pdf
Availability of RNC55H2400BSRE6
QUANTITY
RNC55H2400BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2400BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2400BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2400BSRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2400BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2400BSRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2400BSRE6
IC MUX QUAD 2INPUT 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 626 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
SENSOR FIBER FLEXIBLE 2M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 173MA 5 OHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 160MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf