Vishay/Dale RNC55H2400FSB14
RNC55H2400FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2400FSB14
Brief Description
RES 240 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2400FSB14.pdf
Availability of RNC55H2400FSB14
QUANTITY
RNC55H2400FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2400FSB14
Internal Part NumberEIS-RNC55H2400FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)240
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2400FSB14
Related LinksRNC55H2, RNC55H2400FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2400FSB14 Details Description
Related parts for RNC55H2400FSB14
IC OPAMP GP 12MHZ 8DIP datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCT datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 9" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 5.6UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
HEX STANDOFF M6 NYLON 56MM datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 550MA 500 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 4DFN datasheet.pdf