Vishay/Dale RNC55H2430DSRSL
RNC55H2430DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2430DSRSL
Brief Description
RES 243 OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2430DSRSL.pdf
Availability of RNC55H2430DSRSL
QUANTITY
RNC55H2430DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2430DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2430DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)243
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2430DSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2430DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2430DSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2430DSRSL
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 32MB datasheet.pdf
CA FO LC YLW LC ZIPCORD 62.5 ORN datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V X7R AXIAL datasheet.pdf
MCU 8BIT 8KB FLASH 20-SOIC datasheet.pdf
20+20 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 20PPM 5X7MM datasheet.pdf