Vishay/Dale RNC55H2460BRRE6
RNC55H2460BRRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2460BRRE6
Brief Description
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2460BRRE6.pdf
Availability of RNC55H2460BRRE6
QUANTITY
RNC55H2460BRRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2460BRRE6
Internal Part NumberEIS-RNC55H2460BRRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)246
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2460BRRE6
Related LinksRNC55H2, RNC55H2460BRRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2460BRRE6 Details Description
Related parts for RNC55H2460BRRE6
TRANS NPN 400V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 12V 300W OUT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
NTC THERMISTOR K164 /22 /K52 10% datasheet.pdf