Vishay/Dale RNC55H2460BRRSL
RNC55H2460BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2460BRRSL
Brief Description
RES 246 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2460BRRSL.pdf
Availability of RNC55H2460BRRSL
QUANTITY
RNC55H2460BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2460BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2460BRRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)246
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2460BRRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2460BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2460BRRSL Details Description
Related parts for RNC55H2460BRRSL
FLEX CABLE - AFJ05A/AE05/AFJ05A datasheet.pdf
CONN HEADER 98POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 SQ WW datasheet.pdf
RES 576 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf