Vishay/Dale RNC55H2491FSRSL
RNC55H2491FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2491FSRSL
Brief Description
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2491FSRSL.pdf
Availability of RNC55H2491FSRSL
QUANTITY
RNC55H2491FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2491FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2491FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2491FSRSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2491FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2491FSRSL Details Description
Related parts for RNC55H2491FSRSL
IC BUFF/CONVERTER HEX 16DIP datasheet.pdf
BIT TORX T40 0.98" 2/PK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
10P SL156 HSG W/THRU BD LATCH datasheet.pdf
CA 50 24F OFNP MPO datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS STR 2.5MM datasheet.pdf
ETHERCAT DRIVE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP POLYMER 150UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT SKT datasheet.pdf