Vishay/Dale RNC55H2551FRBSL
RNC55H2551FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55H2551FRBSL
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55H2551FRBSL.pdf
Availability of RNC55H2551FRBSL
QUANTITY
RNC55H2551FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55H2551FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55H2551FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55H2551FRBSL
Related LinksRNC55H2, RNC55H2551FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55H2551FRBSL Details Description
Related parts for RNC55H2551FRBSL
FUSE HOLDER BLADE 125V 15A PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 3.9K OHM 10SIP datasheet.pdf